Jak a čím oplotit pozemek?

Plot se stává první věcí, které si kolemjdoucí všimne na vašem domě. Jeho provedení může být různé. Jsou ploty obyčejné, pletivem vyplétané, různé živé ploty, ale i ploty neobvyklé, například ručně dělané.
 
U starších domů naleznete převážně klasické pletivové ploty, které jsou také nejlevnější variantou ohraničení pozemku.
 dřevěná ohrada
Pletivo čtyřhranné – pozinkované nebo poplastované, které není až tak náročné na údržbu.
Pletivo svařované – kvalitnější materiál, který je vhodný především pro majitele domů se psy, jelikož spoje jsou svařeny. Pletivo se tedy nerozplétá a domácí mazlíček si s ním tak snadno neporadí.

U novostaveb se stále častěji objevují ploty ze ztraceného bednění.
 
Ztracené bednění neboli šalovací tvárnice se nejčastěji používá při stavbě základů. V poslední době se však začíná těšit stále větší oblibě při vytváření skalek a oplocení.
Mezi výhody tohoto materiálu patří především odolnost vůči vlivům počasí (teplo, mráz). Funguje také skvěle jako protihluková bariéru, pokud se váš dům nachází u větší silnice.
pletivo
Pokud se vám nejedná přímo o funkčnost plotu, ale kladete důraz na estetično, můžete se rozhodnout například pro plot živý.
 
Živý plot je plot, který tvořen z okrasných dřevin. Je o něj potřeba každoročně pečovat a udržovat jej zastřiháváním.
 
Jaké jsou vhodné dřeviny?
· Meruzalka Alpská – dorůstá do výšky 1,5m a je mrazuvzdorná
· Tuje – ochrání váš pozemek před zvědavci až do výšky 3m. Jsou též mrazuvzdorné a celkem nenáročné.
· Tis
· Cypřiše
· Bobkovišeň
· Mahon
 živý plot u cesty
Aby se váš živý plot mohl stát něčím, co budou lidé obdivovat, je nutné jej dvakrát až třikrát ročně zastřihnout. Koncem zimy, koncem jara a koncem léta je ten správný čas na tento úkon.

Dalšími variantami oplocení mohou být různé sloupky ze slisovaných plastů či okrasné kované ploty, které jsou však finančně o něco nákladnější. 

3/5 - (1 vote)