Tipy, jak se efektivně učit

Učení není vždy o inteligenci, důležitou roli hraje také efektivita!

1) opakování, opakování, opakování

Alfou omegou k udržení informací v paměti je opakování. Pokud totiž naučené vědomosti pravidelně nepoužíváte, postupně je z paměti ztrácíte až je zapomenete úplně. Při učení si tak raději naplánujte méně kapitol, ale o to častěji je opakujte.

2) učte se na různých místech

Vyzkoušejte učení na různých místech (doma, v parku, v kavárně, v knihovně). Doma totiž můžete více prokrastinovat, než v tiché knihovně. Nebo zjistíte, že se vám dobře učí v parku obklopeném zelení.

kniha

3) využijte všechny smysly

Pište si zápisky vlastními slovy, zvýrazňujte, škrtejte a na závěr celou látku přeříkejte kamarádovi (bez nahlížení do taháku). Budete překvapeni, kolik znalostí se vám zapsalo do paměti.

4) nespoléhejte se jen na elektronické materiály

Ano, v dnešní době je výhoda, že k učení stačí jen otevřít notebook. Ale pro mnoho lidí to není vhodná volba. Mnohem více jim vyhovuje, pokud si mohou materiály vytisknout nebo psát vlastní zápisky na papír.

slovník

5) zjistěte, kdy se vám učí nejlépe

Váš mozek je nejefektivnější brzy po ránu? Naplánujte si učení na dopoledne. Pokud se nejvíc soustředíte odpoledne, s klidem nechte studování až na odpoledne. Také se nebraňte pauze, když už si mozek nárokuje chvilku odpočinku. Běžte se projít ven, dát si svačinku nebo se lehce protáhnout.

6) udělejte si učící strukturu

Pokud poskládáte jednotlivé kapitoly učiva za sebe, zjistíte, že jejich návaznost má hlubší smysl. Jestliže tuto strukturu objevíte a pochopíte, učení tak pro vás bude mnohem snazší.

7) sdílejte informace

Sdílejte naučené znalosti s kolegy, učiteli a kamarády. Každému utkví v paměti trošku něco jiného a můžete se tak navzájem obohatit. Navíc výklad od spolužáka pro vás může být srozumitelnější, než od přednášejícího.