Jak volit zábradlí do interiéru, i exteriéru?

Když vybíráme nové zábradlí, ve hře je hned několik faktorů, počínaje umístěním, přes funkci, design, údržbu, ale i bezpečnost. Na co tedy myslet?

EXTERIÉR

Když vybíráte zábradlí do exteriéru, tedy zábradlí venkovní, záleží vždy na tom, na co jej potřebujete. Základem však je materiál, který je nutno volit tak, aby odolal i vlivům nepříznivého počasí. Ideální je pak nerezové zábradlí, což je konstrukce vyrobená z nerezových profilů, kdy můžete volit z různých druhů povrchových úprav, a to od leštěné, přes broušenou, až po kartáčovou. Jako výplně pak můžete volit speciálně upravené skleněné tabule, ocelová lanka, nebo třeba i dřevo. Rozdíly v provedení jsou pak dle toho, zda je zábradlí určeno na schodiště, balkon, či terasu.

dřevěné schodiště

U balkonového zábradlí je nutno myslet na to, že jeho funkce není pouze designová, ale především bezpečnostní. Třebaže nemáte vlastní děti, mohou k vám nějaké přijít na návštěvu s vašimi přáteli, či rodinou. V takovém případě se může snadno stát, že v nestřeženém okamžiku vyběhnou na balkon. Dbejte tedy na to, aby bylo zábradlí navrženo tak, aby se po něm snadno nevyšplhaly, a nepřepadly. Stejný princip pak platí pro chovatele domácích mazlíčků. U venkovního schodiště, které vede například na terasu, či ke vstupním dveřím, pak můžete volit i zábradlí betonové.

terasové zábradlí

INTERIÉR

V interiéru se pak zábradlí používá nejčastěji na schodiště, někdy pak třeba na vyvýšená patra. V interiéru pak mnozí volí zábradlí tak, aby se hodilo ke zbytku domu, a perfektně ladilo se stylem zařízení celého interiéru. Mimo to by však mělo zábradlí ladit i se samotným schodištěm. Například ke kovovým nášlapům se hodí zábradlí z nerezové oceli, doplněné o tabule z lepeného bezpečnostního, či kaleného skla. Ke klasickému dřevěnému schodišti pak půjde nejlépe i celodřevěné zábradlí. Materiály lze však různě kombinovat, a to právě podle toho, jaký výsledný efekt vyžadujete.