Vybíráte základní školu?

Výběr základní školy je poslední dobou velmi populárním tématem. Ještě nedávno obvykle rodiče umístili své dítě do nejbližší základní školy, která se nabízela, a s ničím dalším si nelámali hlavu. Nyní se však často stává, že ačkoliv má dítě školu kousek od domu, dojíždí jinam. Proč tomu tak je?

Výsledky

Nedávno byly zveřejněny úrovně vzdělávání na různých základních školách, kdy některé se ukázaly jako lepší, jiné jako horší. To se stalo podnětem pro velké procento rodičů, a začali vyhledávat tu nejlepší možnou školu. Jak moc jsou však tyto výsledky adekvátní, to už je na pováženou.

děti píšou

Hyperrodiče

Dalším fenoménem současné doby se staly hyperaktivní rodiče, kteří někdy až přehnaně řeší každý aspekt života svého dítěte. Starostlivost je samozřejmě na místě, avšak očekávat že škola jako taková udělá z vašeho dítěte úspěšného člověka, je trošku moc. Uvědomte si, kolik úspěšných a uznávaných lidí vyšlo z hrozných poměrů, a kam se dostali.

Pro to nejlepší i na konec světa

Co že je ta nejlepší škola vzdálená i půl hodiny jízdy. Za vzdělání dítěte to přeci stojí, no ne? Tím se dušuje spousta rodičů. A pokud se jim skutečně podvede dostat dítě na tu úžasnou školu, gratulují si. Co na tom, že děti budou později trávit cestou do školy spoustu času, kamarády nebudou mít v blízkosti bydliště, a domů se budou vracet vyčerpaní? Hlavně že mají tu nejlepší školu, kde je naučí číst a počítat lépe, než jinde.

školní tabulka

Horší známky

Když pak mají jejich děti zhoršený prospěch, rodiče se stále plácají po zádech, a říkají si, že přeci tato škola učí lépe, a známkuje přísněji. A že trojka z této školy je srovnatelná s jedničkou z té bližší. Ve skutečnosti to tak však není, a při přijímacích řízeních na vysoké školy se příliš nedívají na to, na jakou základku vaše děti chodily, ale právě na ty známky. Důvod zhoršeného prospěchu pak může být únava spojená s dlouhým cestováním, psychické obtíže založené na tom, že jsou kvůli vzdálenosti vyčleňovány z kolektivu, či na to prostě jejich, podle nich tak geniální dítě, ve skutečnosti nemá. To přece není konec světa.