Postavte se dluhům čelem

Pokud už se dostanete do problémů s dluhy, je potřeba je řešit a ne před nimi utíkat. Pomoci Vám může dojednání splátkového kalendáře anebo osobní bankrot. Své dluhy, ale taky netajte před svým partnerem. Může to skončit velkou krizí anebo rozchodem. Partner Vám třeba může také pomoci. Ve dvou se problémy lépe řeší. Proto si nejprve zjistěte kolik, jakou částku dlužíte u všech společností.
chlap bez peněz.jpg
Osobní bankrot můžete využít pouze tam, kde dlužíte déle jak 30 dní po splatnosti a máte dluhy minimálně u dvou věřitelů. Také je důležité skutečně chtít se s dluhy vypořádat a dále žít a fungovat s čistým štítem. Pokud máte totiž nesplacené dluhy, jste v roli úpadku a chystají se na Vás exekutoři. Jejich návštěvě můžete právě předejít domluvením splátkového kalendáře, který musíte dodržovat anebo už pomoci výše zmíněného osobního bankrotu. Pokud tedy se s věřiteli nedomluvíte na jiných podmínkách splacení dluhu, podejte neodkladně návrh na oddlužení na soudě dle Vašeho bydliště. Čím déle totiž budete otálet s vyřešením této situace, tím více se Váš dluh zvětšuje pomocí úroků, nákladů řízení a později i odměny exekutorovi.
spoutaný dluhy.jpg

Jak na osobní bankrot?

Pokud se rozhodnete pro osobní bankrot, čeká Vás pětiletá cesta z dluhu. Pomocí notáře anebo právníka se můžete obrátit na soud v místě Vašeho bydliště, pokud dlužíte více věřitelům, nejste schopni dluh splácet a z pravidelného měsíčního příjmu můžete po dobu pěti let splatit minimálně třicet procent ze své dlužné částky. Soud po podání návrhu na oddlužení rozhodne, zda oddlužení povolí anebo zamítne. Zamítnout ho může například z důvodu nepoctivého záměru dlužníka, nebo hodnota plnění při oddlužení by byla nižší jak 30 % pohledávek. Na internetu najdete i kalkulačky podle, kterých si můžete spočítat dle zadaných údajů, jaká by byla Vaše nezabavitelná částka, splátka i odměna správci insolvence. Ale také údaj, jakou celkovou částku byste za 5 let splatili. Webové stránky nabízejí i všechny potřebné informace k tomu, jak probíhá osobní bankrot a co je k němu potřeba.