Jsou mobilní domy vhodné k celoročnímu obývání?

Zdaleka ne všichni lidé chtějí někde zapustit kořeny a strávit na onom místě zbytek života. Mnozí naopak chtějí cestovat, poznávat svět, ráno se vzbudit s tím, že neví, kde budou večer spát. Tento životní styl, oslavující svobodu, dorazil se Spojených států Amerických, kde je nejvíce rozšířený, i k nám.

Je pravdou, že zdaleka ne všichni u nás mu propadli. Je to dáno několika faktory. Tím prvním je naše celková mentalita, která nedává takový důraz na svobodu jednotlivce, jak to známe například právě z USA. My spíše preferujeme být s rodinou na místě, ke kterému máme nějaký vztah, i když u mladé generace i toto přestává platit.

karavan1

Dále je zde velikost země. Faktem je, že pro našince, který to nezažil, je celková velikost Spojených států Amerických hůře představitelná. Koneckonců, svou velikostí překoná Evropu. Zdejší obyvatelé jsou tedy zvyklí cestovat na velké vzdálenosti. I za příbuznými se může jet i několik dnů. U nás po republice se dostaneme kamkoliv během několika hodin. Není tedy potřeba nikde shánět ubytování, pokud na daném místě nechceme či nepotřebujeme strávit více dní.

Pak je tu samozřejmě otázka počasí. Je samozřejmě pěkné cestovat za krásného počasí. Ale co v zimě, když je náledí a některé cesty jsou doslova zapadané sněhem? Tehdy to již tak příjemné není. Přidejme k tomu fakt, že mráz nás prakticky nutí zůstat uvnitř, kde je podstatně menší prostor, než v klasickém domě či dokonce bytě, a ponorková nemoc se dostaví velmi snadno.

karavan2

V USA je tento problém vyřešen jednoduše – zkrátka tím, že prakticky neexistuje. Jistě, v severnějších státech je v zimě sníh, ale v těch jižních je mrazivé počasí vzácností. Proto nemusí majitelé karavanů ani přemýšlet, jak přečkají zimu.

Z těchto důvodů se dá říci, že mobilní domy pro naše podmínky až tak vhodné nejsou. Alespoň tedy ne jako permanentní způsob bydlení. Zkrátka je to jedna z věcí, které je lepší si odepřít.