Zahrada je mnohem víc, než práce

Každý kdo miluje zahradničení, tak se nemůže dočkat prvních jarních prací a že je jich poměrně víc, než dost. Kontrolují se semínka, pokud nám zůstala ještě od loňského roku, připravují se různé květiny na výsadbu a hlavně se dělá už v hlavě projekt, občas i na papíru. Jedná se hlavně o rozmístění záhonků, sadba keřů, vyhrazení místa pro domácí mazlíčky a také zákoutí pro náš odpočinek. Přece jenom první jarní paprsky signalizují to, že za malou chvíli se raději přestěhujeme ven pod širé nebe, než abychom trávili čas v uzavřeném prostoru. Pobyt na sluníčku, čerstvém vzduchu a v přírodě nám poskytne ten největší relaxační odpočinek, než si jen můžeme pomyslet.
lopatka v záhonku

V březnu už doma nebudeme

Kdo má zahrádku, tak březen ho doma neudrží. Jdeme na obchůzku a plánujeme, co kde budeme mít a také jak se o to starat, například nám přináší pár návodů. Ale nejen nově vybudované záhonky zasluhují naší pozornost. Již na podzim, jsme si zasadili česnek a cibuli, tak je třeba se podívat, co s nimi zima provedla. Také je třeba ošetřit stromy, keře, oblíbené jahody a začít vysazovat nějaká semínka do kelímků nebo truhlíků. Mají 2-3 měsíce na to, aby vytvořily pěkné sazenice, poté budou putovat ven do připravených záhonů.
práce s hráběmi

Ovocné stromy a keře

Zima udělá svoji zkázu a na některých stromcích zanechá pěkné šrámy a jizvy, tak zvané pukliny. Nyní je čas stromek potěšit a pohladit rány štěpařským voskem nebo stromovým balzámem. Tím se jim poskytne první pomoc před nákazou. Nyní je čas ukončit řez jabloní a hrušní, ale také můžeme právě teď začít tvarovat větve podle našich představ.
setí semen
Také je třeba pomalu okolo ovocných stromů udělat pořádek a provzdušnit půdu. Okolo nich to pěkně okopeme, odstraníme plevel, zapracujeme vyzrálý kompost, případně prohnojíme. Za naši péči se nám odmění zdravým a pěkným ovocem. Nesmíme zapomenout ani na maliny a ostružiny, kdy potřebují prosvětlit a odstranit loňské odrozené výhonky a uschlé, nemocné nebo slabé větvičky. Práce je podstatně více a tak je ji třeba si pořádně rozvrhnout.