Jak na sprosté dítě

Když se narodí miminko, všichni se nad ním rozplývají. Děťátko hýčkáte, rozmazlujete a vychováváte. Radujete se z každého bobečku v nočníku a s radostí voláte babičkám a kamarádkám. Učíte dítě mluvit a z toho věčného žvatlání sami šišláte. Je to opravdu velký výkon. A když svého rozumného chlapečka a roztomilou holčičku pošlete do školky, máte pocit, jako byste doběhli závod.

Jdeme do školky

Pak prožíváte období zvykání na nové prostředí, otřete několik slz, zapamatujete si, která paní učitelka je Broňka a která Dáša, pochopíte, kdo s kým kamarádí a kdo ne. Zvyknete si a najednou z dítěte začnou padat slova, že by se i v té nejhorší hospodě museli stydět! Ačkoli se vám to může zdát neskutečné, dobytek a různě pojmenované části těla, se v jeho slovníku pěkně zabydlují.

Hlavně vydržet!!!

Nejprve reagujete překvapenými pohledy, protáhlým obličejem, domluvami, výčitkami, nebo i křikem. Zdá se vám, že veškerá vaše snaha se míjí účinkem a tak, čím déle to trvá, jste stále víc a víc podráždění. I když se to zdá neuvěřitelné, jediná rada, jak vše vrátit do normálního stavu, je VYDRŽET! Ve skutečnosti není třeba se příliš znepokojovat, neboť jde o přirozenou potřebu dětí, kterou musíme přežít!

Co dělat, když je je toho moc?

Určitě nereagujte překvapeně, nerozčilujte se, nenadávejte a nezveličujte to, co už bylo řečeno. Křikem a fyzickými tresty, ale situaci ještě víc zhoršíte. Uvědomte si, že dítě možná ani netuší, co vlastně řeklo. Možná neví, jaký má slovo význam a jak moc se nehodí. A dost možná zopakovala jen slova, které někde slyšelo. Jen se rozpomeňte, jak si dědeček minulý týden zanadával, když mu ráno nechtělo nastartovat auto. A co vy? Mluvíte za každých okolností slušně? Pokud z vašeho dítěte nějaké to ošklivé slovo vypadne, ihned mu trpělivě vysvětlete, že se to neříká a slušní lidé tak nemluví.

Nemějte strach!

Nebojte se, že z vašeho dítěte roste nějaký pobuda! Opravdu se neděje nic, co by nepatřilo do jeho normálního vývoje. Tak nemějte strach, že by to to přešlo. A rada na závěr: šetřete energii, jednou přijde i puberta.