DŽÍNY

I když v dnešní době už se nenosí jen džíny původní značky, jaké vznikly, jejich strůjcem byl Levi  Strauss,už dlouho přes 100 let jenosí všechny generace a z původních kalhot pro horníky, se stal nepostradatelný základ šatníků obyčejných lidí i celebrit. Levi Strauss vlastnil velkoobchod s textilním zbožím a zlatokopové a horníci si u něj stěžovali na příliš malou pevnost kapes.

jeans

S řešením přišel krejčí Jacob Davis, který kapsy vylepšil tak, že je zpevnil nýty. Chtěl si tento nápad nechat patentovat, ale sám, jako „obyčejný krejčí“ neměl dostatek peněz, a právě proto se oba pánové spojili, Levi Strauss to financoval a nechali si 20. května roku 1873 džíny patentovat, tohle datum se dodnes považuje za „zrození džínů“.

Po nich samozřejmě přišly další značky firem, jako např. firma Wrangler, které začaly džíny vyrábět, a jejich historie přetrvala dodnes a s největší pravděpodobností přetrvá.

V 50. letech 20. století hodně zpopularizoval džíny herec James Dean ve filmu Rebel, v té době je také hodně začali nosit mladí lidé, v roce 1961 byla vidět ve filmu Mustangové také herečka Marilyn Monroe, a tím odstartoval „zlatý věk“ pro džíny.

oblečení

Od té doby se nosí džíny v jakékoliv podobě, nosily se džíny s motivy, s opraným efektem, džíny záměrně „roztrhané“, různých barev i střihů, až by se Strauss s Davisem možná obraceli v hrobě. Už dávno to nejsou kalhoty jen pro kovboje, horníky apod., vidíte v nich třeba i amerického prezidenta.
Z „džínoviny“ se však nenosí jen kalhoty, na trhu je z tohoto materiálu k dostání všechno možné – sukně, košile, kraťasy a další a další zboží, módním návrhářům nápady, co se týká džínoviny, jak je vidět nedochází.

džíny

A jaké džíny jsou populární dnes?

Nejen v loňském roce byly hitem tzv. skinny džíny, ve kterých jste mohli potkávat i muže, některým padly, někteří pánové do nich opravdu postavu nemají, což se týká i některých žen, na skinny džíny, které byly v popředí vlastně celé poslední desetiletí, je čas zapomenout. V roce 2017 se podle módních návrhářů dostávají do popředí klasické linie a volnější džíny modely s vyšším nebo vysokým pasem. Skrývají zbytečné centimetry a vypadají mnohem zajímavěji.

3/5 - (1 vote)